Ako je to s bezpečnosťou verejných Wi-Fi?

19. 11. 2019 | 09:11

Surfovanie zadarmo sa ale nemusí užívateľom vyplatiť. Prečítajte si článok o bezpečnosti verejných Wi-Fi.

Nechce sa vám na dovolenke v zahraničí platiť za internetové pripojenie v hoteli a radšej sa spoliehate na voľne prístupné Wi-Fi siete v reštauráciách a kaviarňach? Nemusí to byť tak výhodné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Verejné a nezabezpečené Wi-Fi siete priťahujú pozornosť nielen internetu chtivých turistov, ale aj hackerov, ktorí dokážu prostredníctvom monitorovania siete sledovať všetku internetovú komunikáciu z vášho zariadenia. Najmä vo chvíli, keď sa prihalsujete na nezabezpečené internetové stránky.

Ak sa na takýchto stránkach prihlasujete k internetovému účtu, útočník môže získať vaše prihlasovacie údaje a pokúsiť sa ich použiť pre prihlásenie k službám ako je e-mail alebo účty na sociálnych sieťach. Mnoho užívateľov totiž podlieha zlozvyku používať rovnaké heslo a prípadne aj login pre niekoľko internetových služieb naraz. Návšteva reštaurácie spojená so surfovaním na verejnej sieti Wi-Fi tak môže dotyčného stať jeho internetovú identitu. Útočník môže cez router, ktorý šíri verejnú Wi-Fi, sledovať všetky pripojené zariadenia.

Výnimkou nie sú ani prípady, keď si útočníci na nejakom verejnom mieste zriadia vlastné otvorenú Wi-Fi sieť, ktorá slúži výhradne k útokom na používateľov. Názov siete môže evokovať, že ide o oficiálne službu poskytovanú napr. prevádzkovateľom letiska, kaviarne alebo obchodného centra. Pokusy, ktoré opakovane vykonali rôzne bezpečnostné spoločnosti na celom svete potvrdili, že dôverčivosť používateľov je veľká. K nezabezpečenému verejnému Wi-Fi sa pripojilo vysoké percento užívateľov.

Ako teda bezpečne surfovať na Wi-Fi sieťach, či už v Slovenskej republike alebo v zahraničí? Jednak dávajte prednosť oficiálnym sieťam, a ak to je možné, pripájajte sa cez VPN - virtuálna privátna sieť vytvorenú medzi vami a vzdialeným VPN serverom. Tento spôsob komunikácie je vôbec najbezpečnejšie, pretože vytvára medzi vaším zariadením a VPN serverom zašifrované spojenia a nikto, kto je pripojený do rovnakej Wi-Fi siete ako vy, nemôže vašu komunikáciu rozlúštiť.

Autor: Admin Administrátor